W dniu 18 września 2020 r.z wielką przyjemnością obejrzeliśmy spektakl zatytułowany Mickiewicz vs Słowacki przygotowany przez zespół Teatru Oddzielnego na deskach Młodzieżowego Domu Kultury w Jaworznie. Młodego współczesnego widza może wręcz przerażać perspektywa wysłuchania tekstów polskich wieszczów, a jednak…..
Bardziej i mniej znane teksty Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego usłyszeliśmy w ciekawym wykonaniu młodych aktorów, ale przede wszystkim w niespodziewanej scenerii. Nikt nie wystraszył się wychodzących z grobowców poetów, którzy chwilę potem spotkali jeszcze – już „na paryskim bruku” – Marylę Wereszczakównę, Delfinę Potocką, Fryderyka Chopina, Zygmunta Krasińskiego, Cypriana Kamila Norwida i inne postacie tamtej epoki. Ważnym tłem była odpowiednia do epoki scenografia, meble, fortepian oraz stylowe stroje. Jednak nie tylko Oni starali się umilić widzom to spotkanie z pięknem polskiego języka, odpowiednio dobranymi klasycznymi tekstami. Specyficzną atmosferę wprowadziły dwie grupy naszych rówieśników, z których jedna zapragnęła poprawić oceny z j. polskiego i nagrać w cmentarnej scenerii fragmenty II cz. „Dziadów”, a druga urządziła sobie halloween. No cóż! Młodzi nie liczyli się z wyrażaniem swoich emocji i przeżyć na widok wieszczów, a, niestety, wyrazili to nadmiarem anglicyzmów, przekleństw i różnego typu wulgaryzmów.
Różnice w wyrażeniu uczuć przez klasyków i współczesną młodzież były niezwykłe. Zrozumieliśmy to szybko i wyraziście. Po takim spektaklu zauważamy bardzo wyraźnie, że język jest ważnym narzędziem wyrażania wszystkiego, co człowiek przeżywa, ale to od tego człowieka zależy, czy otworzy swoje serce na piękno uczucia, czy też je zwulgaryzuje. Problem ten ukazany został nietypowo i zaskakująco. To dobrze, gdyż wydobyty kontrast w zasobie słownictwa i sposobie ukazania treści daje bardzo wiele do myślenia.
Polecamy wszystkim występ młodych aktorów….
Julia Zimowski KLO