Wycieczka do Sztolni Królowej Luizy oraz Kopalni Guido w Zabrzu

20 maja uczniowie naszej szkoły wybrali się wraz z wychowawczyniami na wycieczkę do Sztolni Królowej Luizy oraz Kopalni Guido w Zabrzu. Te dwa miejsca na mapie Polski doskonale przedstawiają historię górnictwa na Górnym Śląsku.

Na początku wycieczki założyliśmy ochronne kaski i zapoznaliśmy się z zasadami zwiedzania kopalni.

W Sztolni Królowa Luiza rozpoczęliśmy „podziemną podróż w czasie”. Przewodnik opowiedział nam historię sztolni, która powstała w XVIII wieku i służyła do odwadniania kopalń oraz transportu węgla. Zobaczyliśmy oryginalne narzędzia i maszyny używane przez górników. Przewodnik opowiedział nam o pracy górników w dawnych czasach. Dowiedzieliśmy się o trudnych warunkach pracy, zagrożeniach i technikach wydobycia węgla.

Po zakończeniu zwiedzania sztolni, udaliśmy się do Kopalni Guido. Ta kopalnia jest jednym z najgłębiej położonych obiektów turystycznych w górnictwie  węglowym w Polsce, a jej początki sięgają połowy XIX wieku. To unikatowy w skali Europy obiekt turystyczny.

Pan przewodnik przywitał nas górniczym „Szczęść Boże” i  opowiedział nam o historii kopalni oraz jej założycielu księciu Guido Henckel von Donnersmarcku .

Następnie zjechaliśmy na poziom 320 metrów pod ziemię  autentyczną szolą górniczą – takiej samej  używają górnicy na czynnych kopalniach i rozpoczęliśmy „podziemny spacer górniczy” .

Przeszliśmy przez różne wyrobiska, gdzie mogliśmy zobaczyć jak zmieniały się techniki wydobywcze na przestrzeni lat. Przewodnik pokazał nam również nowoczesne maszyny górnicze oraz opisał jak wyglądała codzienna praca górników.

Emocjonującym momentem zwiedzania było przejście przez wąskie, ciemne korytarze oraz pokazy pracy maszyn górniczych.

Atrakcją zwiedzania był przejazd jedyną w swoim rodzaju kopalnianą elektryczną kolejką podwieszaną.

Po zakończeniu zwiedzania mogliśmy zakupić pamiątki – szczególnym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście tzw. „kopalnioki” – śląskie cukierki.

Wycieczka była pouczająca i interesująca. Dzięki niej mogliśmy lepiej zrozumieć jak ciężka i niebezpieczna była i jest praca górników . Możliwość zobaczenia na żywo zabytków techniki górniczej oraz przeżycie podziemnej przygody były niezapomnianym doświadczeniem. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Comments are closed.