logo
Zapisy do szkoły

Lepimy pierogi!

Ale się działo – lepiliśmy pierogi! Uff! Niełatwe to było zadanie, ale zapachy jakie się unosiły oraz smak ugotowanych i polanych cebulką pierożków wynagrodził nam wszelkie trudy! Ale co będziemy Wam opowiadać – przyjdźcie na DZIEŃ OTWARTY naszej szkoły, to sami zobaczycie! Zapraszamy 15 marca o 17.00. Będziemy razem gotować!

Jak ruskie są pierogi ruskie?

Tak naprawdę są polskie, a ich obecna nazwa wynika z zawirowań historycznych i zmian granic. Po II wojnie światowej Lwów wypadł poza granice Polski, dlatego i nazwa pierogów zmieniła się na ruską. Ale nazwa ta nie pochodzi od Rosji, tylko od Rusi Czerwonej, czyli Kresów Wschodnich:-)

Pierogi ruskie – składniki na około 80 szt.

Ciasto

– 500 g mąki pszennej 450 lub 500

– 250 ml wody, ciepłej

– 1 żółtko

– ½ łyżeczki soli

– 2 łyżki oleju lub 20 g masła

Farsz

– 500 g ziemniaków (po obraniu)

– 400 g sera twarogowego

– 1 cebula

– 50 g masła

– sól

– świeżo mielony pieprz

Przygotowanie

Ziemniaki obrać i ugotować do miękkości. Przecisnąć jeszcze gorące razem z serem przez praskę i odstawić do wystygnięcia. Cebulę pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na maśle aż się delikatnie zarumieni, następnie dodać do przeciśniętych ziemniaków z serem. Doprawić pieprzem i solą.

Mąkę przesiać do miski. Do gorącej wody włożyć masło lub wlać olej i rozmieszać sól, stopniowo wlewać do mąki, mieszając wszystko łyżką, dodać żółtko i połączyć wszystkie składniki, zagnieść gładkie ciasto. Ciasto owinąć w papier do pieczenia i przykryć miską, odstawić na 20 min, ciasto musi „odpocząć” przez co lepiej będzie się rozciągało i nie będzie się kurczyło. Ciasto podzielić na 4 części i kolejno rozwałkowywać na cienki placek (około 2-3 mm), obsypując w razie potrzeby stolnicę mąką.   Małą szklanka lub literatka wycinać kółka, rozciągnąć je trochę w palcach, następnie na środek nakładać po jednej czubatej łyżeczce farszu. Składać na pół i zlepiać dokładnie brzegi, układać na stolnicy lub ściereczce bawełnianej posypanej mąka ryżową lub kukurydzianą, która nie zawiera glutenu. Pierogi nie będą się do niej przyklejać. W dużym, garnku zagotować wodę z 1 łyżka soli. Wrzucać pierogi partiami i gotować 3 min od wypłynięcia. Czas gotowania pierogów będzie zależał od grubości ciasta. Wyławiać łyżką cedzakową

Comments are closed.
Wydarzenia INFO
Poznaj nas w akcji! Aktywnie się rozwijamy i zawsze wszędzie nas pełno. Sprawdź!
Zobacz wydarzenia
Ostatnie wpisy
Zobacz wszystkie
Skontaktuj się z nami
Niepubliczne Szkoły - KANA
  • 32 363 10 30
  • szkola@kana.edu.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress