fbpx

logo
Zapisy do szkoły

Szlak Piastowski

W dniach 29 – 31 maja nasi uczniowie wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w trzydniowej wycieczce po ziemi wielkopolskiej Szlakiem Piastowskim.
Najpierw udaliśmy się do Kruszwicy, tam zwiedzaliśmy Kolegiatę Św. Piotra i Pawła – jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Dowiedzieliśmy się, że kolegiata została wzniesiona na skarpie, po wschodniej stronie jeziora Gopło, naprzeciw pola, gdzie – według podania – znajdowała się chata legendarnego Piasta Kołodzieja. Następnie wraz z przewodnikiem udaliśmy się na zwiedzanie Mysiej Wieży, gdzie, jak głosi legenda, skrywał się pozbawiony władzy okrutny król Popiel, który ostatecznie zginął w wieży na jeziornej wyspie zjedzony przez myszy .
Kolejnym punktem naszej wycieczki było Strzelno. Tam podziwialiśmy romańskie zabytki – Kościół Trójcy Świętej, dawny klasztor norbertański, Kościół – rotundę św. Prokopa.
Na koniec pierwszego dnia naszej wycieczki przewodnik zabrał nas na spacer po Inowrocławiu.

Drugiego dnia udaliśmy się wraz z przewodnikiem do Muzeum Archeologicznego „Polskie Pompeje” w Biskupinie. Zwiedzaliśmy tam drewniane konstrukcje osady obronnej typu bagiennego, które pochodzą sprzed 2 700 lat.
Następnie udaliśmy się do Gniezna – Miasta Królów – pierwszej stolicy Polski. Tam zwiedziliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz gotycką Katedrę Gnieźnieńską pochodzącą z IX wieku – była to katedra koronacyjna królów polskich.

Ostatni dzień spędziliśmy w stolicy Wielkopolski – w Poznaniu, na zwiedzaniu historycznej części miasta. Przeszliśmy ulicami Starego Rynku, zobaczyliśmy Ratusz, Wagę Miejską , Domki budnicze. Następnie udaliśmy się do Poznańskiej Bazyliki Archikatedralnej, zwiedziliśmy też Kolegiatę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny.
Przed odjazdem zakupiliśmy rogale świętomarcińskie – słodki symbol Poznania:-)
Wycieczka była bardzo pouczająca, przenieśliśmy się bowiem na te trzy dni do początków naszego państwa. Bogaci o nowe doświadczenia oraz wiedzę wróciliśmy do domu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Wydarzenia INFO
Poznaj nas w akcji! Aktywnie się rozwijamy i zawsze wszędzie nas pełno. Sprawdź!
Zobacz wydarzenia
Skontaktuj się z nami
Uniwersytecki Zespół Szkół Katolickich - KANA
  • 32 363 10 30
  • szkola@kana.edu.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress