fbpx

logo
Zapisy do szkoły

W DRODZE NA STOLICĘ PIOTROWĄ

   (…) narty, kajaki, rowery, wędrówki po górach – tak najchętniej Karol Wojtyła, a później Jan Paweł II, spędzał wolny czas. Wspominamy Go w przededniu 100.rocznicy urodzin!

Projekt pn. „Na rowerze w świat historii Śląska” ma na celu popularyzację aktywnego wypoczynku i czynne w nim uczestnictwo. Odkrywanie bogatej historii naszego regionu: niezwykłych ludzi, ich obyczajów czy pamiątkowych miejsc sprawi, że z chęcią wybierzemy się na wycieczkę rowerem.

 Podczas planowania wycieczki rowerowej do Piekar Śląskich odkryliśmy, że:

  • w 1967 r. po raz pierwszy na majowe spotkanie w Piekarach przybył arcybiskup Karol Wojtyła,
  • to właśnie wtedy dowiedział się, że został nominowany na kardynała – wspomina Henryk Kachel, świecki przewodnik po Kalwarii Piekarskiej,
  • Jego nominacja kardynalska w Watykanie odbyła się miesiąc później,
  • odtąd, aż do wyboru na Stolicę Piotrową, Kardynał Wojtyła przyjeżdżał co roku na stanową pielgrzymkę mężczyzn i wygłaszał kazania,
  • ostatni raz Kardynał Karol Wojtyła pielgrzymował do Piekar 28 maja 1978 r.
  • 16 października 1978 r. został papieżem Janem Pawłem II.

Niezwykle ciekawym na obecną chwilę jest fakt, że w 1680 roku, w czasie panującej w Czechach zarazy, cesarz Leopold zażyczył sobie, aby obraz Matki Bożej Piekarskiej procesjonalnie obnoszono po przedmieściach Pragi.

Po tym jak zauważono, że zaraza zaczęła ustępować, abp praski Jan Fryderyk obraz piekarski nazwał publicznie cudownym.

 Podkreślić należy również, że Piekary Śląskie nazywane są drugą Częstochową. Majowa pielgrzymka mężczyzn i sierpniowa kobiet należą do największych wydarzeń Kościoła na Górnym Śląsku. W okresie powojennym pielgrzymki stanowe do piekarskiego sanktuarium maryjnego były uważane nie tylko za fenomen religijny i kulturowy, ale też społeczny i polityczny.

W związku z pandemią, naszą wyprawę rowerową możemy zrealizować tylko wirtualnie. Mamy jednak nadzieję, że planowana wycieczka wkrótce stanie się rzeczywistością:-)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Wydarzenia INFO
Poznaj nas w akcji! Aktywnie się rozwijamy i zawsze wszędzie nas pełno. Sprawdź!
Zobacz wydarzenia
Ostatnie wpisy
Zobacz wszystkie
Skontaktuj się z nami
Niepubliczne Szkoły - KANA
  • 32 363 10 30
  • szkola@kana.edu.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress